Druhý odstavec profilovek a životopisů bývá o vzdělání a zkušenostech. Vzdělání se ti v k+ portálu vyplní samo. Jak pracovat s informacemi o svých zkušenostech? Nejdříve si ujasni, co všechno za zkušenosti máš. Možná by nebylo špatné si je někde vypsat. Od letních brigád, přes stáže až po pracovní úvazky. Rozděl si je do skupin podle důležitosti, tzn. jaké zkušenosti ti daly, na čem si pracoval/a, byly v oboru nebo ne a jak dlouho trvaly. Je to dobrá sebereflexe.
Pracovní zkušenost, u které si neuvědomuješ, jaké schopnosti si používal/a, je k ničemu. Do svých profilů a CV uvádíš informace, o kterých umíš mluvit. Projdi si opravdu všechno, i to, co není profesního zaměření. Trénuješ děti? Pořádáš tábory? Pomáháš s během výtvarného studia? Spravuješ sociální sítě? Přemýšlej! Vše, co v životě děláš, ti dává zkušenost. Otázka je, zda ji dokážeš uchopit a chceš se o ni opřít. Hotovo? Teď to přepiš do svého profilu:
→ Vyber jednu až čtyři zkušenosti, které popíšeš. Formát si zvol podle sebe, ale měl by obsahovat dobu, po kterou práce trvala, dále název pozice, jméno zaměstnavatele a pár vět nebo hesel, které popíší tvou zodpovědnost. Nevypisuj dlouhé odstavce. Pár vět opravdu stačí.
→ Doba konání, stačí, když napíšeš pouze rok, není třeba měsíc. Byla to jen letní brigáda? Nevadí, i tak napiš rok (2020, Festival Colours of Ostrava, Koordinace týmu bezpečáků).
→ Všechny údaje seřazuješ od nejnovějších událostí po ty nejstarší. V celém profilu, v celém CV, tohoto pravidla se drž.
→ Zkušenosti vybereš takové, které ti daly nejvíc nebo které jsou o oboru, o kterém je celý tvůj profil.
→ Ostatní zkušenosti napíšeš pod nadpis Další zkušenosti. Jeden řádek, max dva pro jednu zkušenost. Nevypisuješ hromadu informací, nepopisuješ pozice. Pokud se jedná pouze o krátkodobé brigády, můžeš zvolit nadpis Brigády.
→ Nemusíš psát všechny zkušenosti. Vyber si, co chceš napsat. Opět je to jednoduché pravidlo, uvádíš to, o co se chceš opřít.
→ Naopak pracovní zkušenosti ze zahraničí si zaslouží zvýraznit. Můžeš je umístit pod samostatný nadpis Práce v zahraniční, Zahraniční zkušenosti. Je jedno, co si tam dělal/a, hodnotu má už jen to, že jsi vycestoval/a.
Profilovky ani CV nejsou přehledem všeho, co jsi v životě zažil/a. Nemusíš uvádět všechny informace. Mnohem více se cení informace, o kterých umíš mluvit. U kterých víš, co pro tebe znamenají. Protože když mají hodnotu pro tebe, budou mít hodnotu i pro ostatní.
Odkaz na kariérní portál VŠB-TUO: kportal.vsb.cz