Dovednosti jsou nedílnou součástí tvého profilu v k+ portálu. Uváděj pouze ty, u kterých jsi si jistý/á, že je máš. Není třeba ze sebe udělat supermana nebo wonderwomen a uvést A4 různých dovedností. Stačí pár těch hlavních. A že nevíš, jaký je rozdíl mezi hard skillem a soft skillem? Vysvětlíme si to.
Tvrdé dovednosti jsou ty, které se často učíš ve škole, na nějakém kurzu nebo je získáš praxí. Je to konkrétní znalost, schopnost, kterou máš ověřenou v praxi.
Víš, že je ovládáš a na jaké úrovni je ovládáš. Pokud jsi v něčem začátečník, vůbec to nevadí, i to můžeš uvést. Do této skupiny se řadí počítačové programy, grafické programy, různé technické postupy, normy, často máš takovou odbornou zkušenost podloženou certifikátem nebo vlastní činností. Jazykové dovednosti se pak vypisují pod kódem A1, B1 a v k+ portálu najdete nápovědu, co jednotlivé úrovně znamenají.
Očekávaná úroveň jazyků, tedy především angličtiny, u absolventů je dnes B2, ale i za B1 budou rádi. Jakýkoli další jazyk navíc i v úrovni A je velkou výhodou. Kurzy a certifikáty můžeš uvést pod zvláštní nadpis nebo je zařadit do výčtu dovedností a do závorek připsat, jaký máš certifikát, případně, jaký kurz jsi absolvoval/a. Dodej info, jak dlouhý kurz byl. Dvě hodiny versus 10 měsíců je podstatný rozdíl. Tak jako u zkušeností, i tady doporučujeme nemíchat význam jednotlivých dovedností a schopností.
Měkké dovednosti začínají vládnout světu. Patří mezi kompetence budoucích hrdinů. Na toto téma vzniká mnoho výzkumů, které vesměs říkají totéž.
Pokud chceš uspět ve světě za 5, 10 let, potřebuješ krom tvrdých znalostí mít také měkké kompetence. Mezi ty klíčové patří schopnost komunikovat, sebeprezentace, prezentovat své myšlenky, ale také zvídavost, schopnost učit se, kritické myšlení, empatie, kreativita, dokonce intuice. V CV se nejčastěji setkáváme s triem flexibilita, komunikace, týmový hráč.
Pokud je máš také, dobrý, ale připrav si pro každou z nich alespoň 2 argumenty, proč si myslíš, že je ovládáš. U každé kompetence, kterou uvedeš ve svém profilu, musíš vědět, kde a jak jsi ji použil/a. Pokud tápeš, na webu NSP (Národní soustava povolání) můžeš zadat obor či pozici a objeví se ti průměrné dovednosti, které bys na danou pozici měl/a mít. Opět ale, nejde o to je opsat, ale vědět proč je tam píšeš.
Proč? Personalisté: CV jsou informačně prázdná a uchazeči o informacích, které tam mají uvedené, neumějí mluvit.
Takže se to ví, že papír (i ten online) snese všechno, co se však cení je umět o tom také mluvit. Pak máš vyhráno.
No a když už máš téměř vyhráno, už jen poslední věc. Tvoje zájmy. Zdá se ti to zbytečné? Není! Každý profil ukazuje na osobnost člověka. V celém profilu se často držíš určité role, profesní masky. Zájmy tě zavedou malinko jinam, do tvého ne profesního života. Personalisté pak sledují, zda se ti zájmy shodují s uvedenými dovednostmi nebo cíli.
Nemusí, můžeš uvést i ty, které jsou úplně mimo a ty jsou možná ještě krásnější, protože říkají něco o tobě jako o člověku. A dnes platí, že se nehledají jen noví členové týmů s vhodným dovednostním profilem, ale fajn člověk, který do týmu padne jako poklička na hrnec. I pro tebe bude jedna z nejdůležitějších věcí to, s jakými lidmi budeš pracovat. Dobrou atmosféru v týmu jde těžko vyvážit penězi nebo čímkoli jiným.
Hodně štěstí! Věříme, že teď už jsi na 100 %!
Odkaz na kariérní portál VŠB-TUO: kportal.vsb.cz