6 rychlých s personalistou: Začni kariéru na správné koleji se Správou železnic

Kariérní centrum: Evžen Pospíšil, vedoucí oddělení personálního ve Správě železnic, ti poradí, jak úspěšně nastartovat kariéru.

Jmenuji se Evžen Pospíšil, na železnici jsem začínal jako tzv. civilkář na Českých drahách, a.s. – IT podpora v roce 2001, v roce 2003 jsem se stal zaměstnancem a v roce 2004 jsem přešel na personální odbor, kde jsem řešil personální informační systémy. V roce 2009 jsem přešel na personální úsek tehdejší Správy železniční dopravní cesty, dnes Správy železnic, státní organizaci. Od roku 2011 jsem v pozici vedoucího oddělení na odboru personálním.

#1 Čím je vaše firma výjimečná? Proč by si vás měl absolvent/ka vybrat?

Jsme stabilní zaměstnavatel; otřesy trhu netřesou se zaměstnáním u nás. Stále rozvíjíme, modernizujeme – jsme jeden z největších zaměstnavatelů i investorů v České republice a leaderů v mnoha oblastech: vysokorychlostní tratě, ETCS, BIM, stavby mostů, tunelů apod. Nikdy u nás není hotovo a stále toho máme plno před sebou.

#2 Jaký je ideální absolvent – uchazeč o zaměstnání?

Ideální absolvent je takový, který se neustále chce učit nové věci, vše ostatní je na nás.

#3 Co vnímáte jako silné a slabé stránky současných absolventů univerzit?

Mnohdy očekávají, že když udělali VŠ, tak si z nich každý sedne na zadek, dá jim mnoho desítek tisíc korun nástupní mzdu. Poté přijdou ve stylu – já vše umím. Zaměstnání v každé firmě má mnoho specifik, vše se činí v týmech a je třeba do týmu zapadnout, poslouchat a přinášet podněty, postřehy a jste-li dobrý, tak se zcela jistě posunete na odpovědnější místa.

#4 Co mohou dělat sami studenti pro hladší vstup na trh práce?

Mít oči otevřené, uši nastražené a nebojte se psát si poznámky a ptát se, pokud něčemu nerozumíte. Prvotně ukažte práci a snahu a pak se ptejte po dostatečné finanční odměně.  – Pracuji-li dobře, tak přijde bez toho, že byste se museli po ní ptát.

#5 Jaký byl největší „bizár“, který jste u pohovoru zažili?

Uchazeč vůbec netušil, co naše organizace dělá a ani rámcově kolik má naše organizace zaměstnanců. Jdu-li někam na pohovor, tak bych si měl otevřít web firmy a znát alespoň základní info.

#6 Vzkaz?

Těšíme se na Vás – cca 500 – 1000 zaměstnanců ročně do naší organizace, která má cca 17 000 zaměstnanců, přijde a i odejde (zejm. z důvodu odchodu starších zaměstnanců do starobního důchodu či z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti), proto se příp. neúspěchem u prvního pohovoru nedejte odradit a přijďte znovu – naše organizace má cca 1 000 vedoucích zaměstnanců, a to, že jsem si nepadl do oka s prvním neznamená, že s druhým to nebude lepší.

Kariérní stránky zaměstnavatele: https://www.spravazeleznic.cz/kariera

Profil zaměstnavatele v k+ portálu: https://bityl.co/SSpS

Vloženo: 22. 10. 2024
Kategorie:  Informace pro studenty